Nyolcadik szankciós csomag: új javaslatokat jelentett be az Európai Bizottság
Az újabb büntetőintézkedések továbbra sem érintik Magyarország energiaellátását, érinthetik azonban azokat az európaiakat, akik megpróbálják kijátszani a szankciókat.
Az újabb büntetőintézkedések továbbra sem érintik Magyarország energiaellátását, érinthetik azonban azokat az európaiakat, akik megpróbálják kijátszani a szankciókat.
Az Európai Bizottság benyújtotta a tagállamok tanácsának azt a határozattervezetet, amely a Magyarországgal szembeni jogállamisági eljárással függ össze. Ebben eddig még nem látott részletek is szerepelnek a Bizottság megállapításairól, illetve a magyar kormány válaszairól – és további, hosszú távú kötelezettségvállalásokról.
Az Európai Bizottság nemrég regisztrált egy európai polgári kezdeményezést, amely a többi között megtiltaná, hogy a 2010 után született EU-s polgárok cigarettát vásároljanak. Az ötlet a legális dohányzás kivezetését célozza, viszont a statisztikák szerint néhány tagállamban, köztük Magyarországon komoly gondot okozna, a fiatalok ugyanis szeretnek dohányozni.
Az Európai Központi Bank elnökét hallgatták meg az Európai Parlament Gazdasági és Pénzügyi Bizottságában, ahol kiderült, hogy a válság ellenére tovább növekszik az eurózóna gazdasága, de létezik forgatókönyv a recesszióra is.
Az Európai Parlament Közlekedési és Turisztikai Bizottsága az Ukrajna és az EU közötti infrastruktúráról tartott vitát, ahol kiderült, milyen fontosak az apró infrastrukturális és vámszabályok. A vasúti vágányok szélessége, a vámhatárokon felállított mérlegek mennyisége vagy az állategészségügyi szabályok ugyanis meghatározók lehetnek abban, mennyi élelmiszer és egyéb ukrán termék kerül az európai és a világpiacra - és milyen áron.
A péntek este benyújtott törvényjavaslat az Európai Bizottság követelményeinek akar megfelelni, hogy fizessék ki az uniós költségvetésből az országnak járó eurómilliárdokat.
Az uniós szankciókat nem népszavazásokon döntik el, az oroszokkal pedig teljesen felesleges most tárgyalni –ezeket az üzeneteket küldte Brüsszel Budapestnek pénteken.
További exporttilalmakat vezethet be az EU a következő szankciós csomag keretében. Magyarország elvileg nem támogatja a büntetőintézkedéseket, erre azonban még nem reagált a külügy.
Az orosz elnök reggeli beszédére egyebek mellett reagált az Európai Bizottság és a 46 európai országot tömörítő Európa Tanács is.
Ismét fellángolt a vita az európai uniós döntéshozatalban a vétójog megszüntetése kapcsán - legalább a külügyi kérdésekben. Olyannyira, hogy ez témaként szerepelt az Általános Ügyek Tanácsának keddi ülésén, ahol az európaügyi miniszter vesznek részt és ahol Magyarországot Varga Judit igazságügyi miniszter képviselte.
Az Európai Bizottság a nemzetközi kereskedelmi megállapodásokkal összhangba hozható tervezetet készített, amely nyomán megállíthatná a határon a kényszermunkával készült termékeket. De mire lesz elég az emberi jogi szervezetek által régóta követelt szabályozás? Ennek járt utána az EUrologus.
Az igazságügyi miniszter sem tart arról, hogy forrásokat vonnának el Magyarországtól.
Navracsics Tibor szerint Nyugat-Európában is van arra példa, hogy magas rangú politikai vezetők vállaljanak szerepet közpénzekhez jutó alapítványokban.
Magyarország még a tárgyalások utolsó napjaiban is tett új vállalásokat annak érdekében, hogy reális lehetősége maradjon az uniós források lehívására – derült ki az Európai Bizottság egyik dokumentumából, amely az EUrologus birtokába jutott és amelynek tartalmát a testület egyik magas rangú tisztviselője is megerősítette. Kiderült az is, hogy a kormány már megkezdte az ígéretek teljesítését.
Egyes források szerint vétóval, vagy az azzal való fenyegetéssel akadályozta meg Budapest az egységes, uniós fellépést.